Grenada’s Team for WIS Games 2016

Windward Island School (WIS) Games

The Ministry of Youth, Sports, and Religious Affairs is pleased to announce Grenada’s team for the CBN/WINLOTT Windward Islands Schools’ (WIS) Games.

A total of 62 athletes and 8 officials will represent the Spice Isles. The athletes were selected due to their performances at the various national sporting events during the 2015–2016 sports season.

Team Grenada will be defending the title for a 5th consecutive year where they will compete in 5 sports, namely basketball, football, netball, volleyball, and track and field.

The 4–nation friendly games will see over 280 athletes and officials from the Windward Islands of Dominica, Grenada, St Lucia, and St Vincent and the Grenadines.

The CBN/WINLOTT Windward Islands Schools’ Games will be held from 23 to 30 July in Grenada.

Team Grenada’s roster for the WIS Games 2016 is as follows:

ATHLETE’S NAME SPORT
Last First
1 Alexander Carlene Netball
2 Alexander Keno Football
3 Alexander Nadia Athletics
4 Alexander Nick Football
5 Alexander KellyAnn Athletics
6 Amade Shakell Football
7 Antoine Bradley Basketball (men)
8 Ashton Shaniece Netball
9 Baptiste Josh Athletics
10 Bartholomew Shontel Basketball (women)
11 Bartholomew Javon Football
12 Billy Jomelar Netball & Athletics
13 Blair Javon Basketball (men)
14 Calliste Donesha Athletics
15 Calliste Donessa Volleyball (women)
16 Charles Nashera Basketball (women)
17 Charles Rickel Football
18 Charles Reggie Football
19 Charles Shakera Athletics
20 Charles Hunio Athletics
21 Felix Tikia Athletics
22 Felix Markim Athletics
23 Francis Nazim Volleyball (women)
24 Frank Ronisha Basketball (women)
25 Frank Romar Football
26 Gabriel Rayon Basketball (men)
27 Hackette Elton Basketball (men)
28 Hood Nathan Athletics
29 Horsford Kenny Athletics
30 James Dessian Volleyball (women)
31 James Tallan Athletics
32 Jeremiah Kelsey Netball
33 John Antonio Volleyball (men)
34 John Jomel Volleyball (men)
35 John Cameron Volleyball (women)
36 Lewis Odell Basketball (men)
37 Lewis Ladonna Basketball (women)
38 Lewis Helena Basketball (women)
39 Mark Charlton Basketball (men)
40 Matthew Linzie Netball
41 McVean Sashanna Basketball (women)
42 Millette Earldon Football
43 Moodoo Darren Athletics
44 Noel Jamie Volleyball (men)
45 Ollivierre Ronnie Athletics
46 Panchoo Leon Volleyball (men)
47 Paul Cassie Volleyball (women)
48 Perrotte Esley Basketball (men)
49 Phillip Jaron Volleyball (men)
50 Phillip Kaydee Volleyball (women)
51 Pysadee Clint Football and Athletics
52 Rennie Owen Basketball (men)
53 Rennie Neil Football
54 Richardson Jeremy Football
55 Samuel Tervin Volleyball (men)
56 Scott Aliesha Netball
57 St. John Ariel Athletics
58 Stephen Raheim Football
59 Thomas Kerissa Netball
60 Thomas Jonair Athletics
61 Walcott Dwayne Volleyball (Men)

 

OFFICIAL’S NAME SPORT
Last First
1 Croney Raphael Team Manager
2 Belfon Contance Netball Coach
3 Gabriel Kathy–Ann Netball Coach
4 Brathwaite Raphael Volleyball Coach
5 Joseph Albert Athletics Coach
6 Benjamin Anthony Men’s Basketball Coach
7 Fareira Imran Women’s Basketball
8 Modeste Anthony Football Coach

 

Ministry of Youth, Sports, and Religious Affairs

Article Footer 468x60

Facebook Comments

Related Posts